0543 292 41 92
info@islands-turkey.com
    Summer Work And Travel USA
    Yurtdışı Eğitim Linkleri

WORK AND TRAVEL AMERİKA'YA YOLCULUK

Getireceğiniz Eşyaları Hazırlamak

Bir çok havayolları iki bavul bir de uçakta taşınabilecek sırt/el çantasına izin verir, fakat bunların ne kadar ağırlıkta olacağı önemlidir. Bavul yerine büyük bir sırt çantası taşınması önerilir, çünkü çok yolculuk yapılması mümkündür! Çantaya az ve önemli eşyalar alınmalıdır. Katılımcı güvenlik nedeniyle uçakta yanında bulunacak çantaya bıçak, jilet ve herhangi kesici madde almamalıdır. Detaylı güvenlik kuralları için havayolu şirketi ile irtibata geçilebilir.

ABD'den Çıkış ve Tekrar ABD'ye Dönüş

Work & Travel USA katılımcıları Amerika’ya gittikten sonra komşu ülkeleri ziyaret etmek istiyorlarsa Amerika’dan ayrılmadan önce belgelerini dikkatlice kontrol etmeleri gerekir. Pasaporttaki J-1 vizesinin bitiş tarihini ve çok giriş (muptiple) yapılmasına izin verip vermediğini kontrol edilmelidir. Bu durum J-1 vizesindeki "ENTRIES" kısmının altında "M" harfiyle belirtilir. Bu J-1 vizesi ve DS-2019 formu geçerli olduğu sürece Amerika’ya birden fazla giriş yapılmasına izin verir. Eğer vizede "M" harfi yoksa Amerika’ya tekrar J-1 statüsüyle girilemez.

Eğer J-1 vizesinin veya DS-2019 formunun süresi bittiyse, Amerika’ya tekrar J-1 statüsüyle giremezsiniz.

Katılımcı başka ülkeyi ziyaret edip tekrar Amerika’ya giriş yapmak istiyorsa; DS-2019 formu Sponsor firma tarafından imzalanmış olması ve programda iyi halde olduğunuzu belirtmesi gerekmektedir.

Katılımcı Amerika’ya döndüğünde, pasaportu ve imzalanmış DS-2019 formunu(geçerli J-1 vizenizle birlikte) Immigration Officer(memura)'a göstermelidir. Memur DS-2019 formuna bakıp geri verecektir. J-1 vize statüsünü ve yeni giriş tarihini gösteren yeni bir I-94 formu verilecektir.

Kanada veya Meksika'yı Ziyaret Etmek

Katılımcı Kanada veya Meksika'yı ziyaret etmeyi düşünüyorsa yukarıda verilen bilgilere göre belgeleri gözden geçirmeli ve Sponsor firma tarafından imzalanmış DS-2019 formun olması gerekmektedir.

Kanada ve Meksika birçok ülkenin vatandaşlarından ülkelerini ziyaret edebilmeleri için seyahat vizesi talep etmektedir. Katılımcı yolculuğu planlamadan önce bu iki ülkeye girmek için vizeye ihtiyaç olup olmadığını öğrenmelidir. Vize ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için Washington, D.C.'deki Kanada ve Meksika elçilikleriyle irtibata geçilebilir.

Sınırda geçerli olan ve çok girişe izin veren J-1 vizesi ve DS-2019 formunun kopyasını verirken, Amerika’ya tekrar girip ve programa devam edileceği açıklanmalıdır.

Kalışınızı Uzatmak

Program bittikten sonra Amerika’da kalmak zordur. Sponsor firmanın sponsorluğu devam etmez, belirtilen dönem boyunca Work & Travel USA programı için yetkilidir. Belirtilen tarihler dışında Sponsor firmanın öğrencilere sponsor olmak için DS-2019 formu basma yetkisi yoktur. Katılımcı bu programa başladığı takdirde program bittikten sonra Amerika’dan ayrılacağını da taahhüt etmiş olur ve bu anlaşmaya sadık kalmanız beklenir.

Statü değiştirmek karışık bir durumdur ve çoğu durumda da imkânsızdır. Sponsor firma bütün izinsiz kalışları Immigration'a (Göçmenlik Bürosuna) bildirir.

Copyright © Islands.Adalar 2003 - 2024