0543 292 41 92
info@islands-turkey.com
    Summer Work And Travel USA
    Yurtdışı Eğitim Linkleri

VERGİLER - TAXBACK

W-4 Formu

W-4 formu işverenin paycheck’den ne kadar vergi düşülmesini belirlemek için kullandığı formdur. İşe başlarken dolduracağınız bu formu işveren çalıştığınız sürece elinde tutar. W-4 formunu doğru doldurmazsanız daha fazla vergi ödemek zorunda kalabilirsiniz. W-4 formunun nasıl doldurulacağına dair bilgiler IRS Publication 515'ten alınmıştır. (Sayfa 16, Withholding of Tax on Nonresident Aliens and Foreign Corporations.)

NOT: Eğer iş değiştirdiyseniz veya birden fazla işiniz varsa her iş için yeni bir W-4 formu doldurmanız gerekir.

W-4 Formu Açıklamaları

Vergi açısından "non-resident alien" olarak sınıflandırılırsınız. Bu nedenle W-4 formundaki açıklamalar sizinle ilgili değildir. W-4 formunu doldururken lütfen aşağıdaki talimatları takip ediniz.

1. Üçüncü satırda yer alan medeni durumla ilgili olarak "single" seçeneğini işaretleyiniz (evli veya boşanmış olsanız bile). 2. Kanada, Meksika, Japonya veya Güney Kore vatandaşı değilseniz sadece bir tane kesinti ödemesi (withholding allowance) talep ediniz. 3.Yedinci kısımdaki kesinti statüsüne muaf (exempt) talep etmeyiniz.

Vergiler

Amerika’da çalışan herkes gelir vergisi ödemek zorundadır. Amerika’da çalışan yabancı bir öğrenci olarak siz de bazı belirli vergileri ödemek zorundasınız ancak diğer vergilerden muafsınız.

Ödemeniz Gerekmeyen Vergiler

Sosyal Güvenlik, Sağlık ve Federal İşsizlik vergilerinden muafsınız. Bazen işverenler yanlışlıkla bu vergileri maaşınızdan kesmektedirler. Eğer pay slip'e baktığınızda bu durumu fark ederseniz bize bildiriniz. Eğer "FICA" veya "FUTA" kelimelerinin altında herhangi bir kesinti görüyorsanız bu durum işvereninizin yanlışlık yaptığını gösterir."Dear Employer" mektubunu işvereninize gösteriniz veya size yardım etmesi için sponsor firmayı arayınız.

Ödemeniz Gereken Vergiler

INCOME TAXES (Gelir Vergisi)

Amerika’da gelir vergisi federal, eyalet ve yerel hükümet tarafından konur. The Internal Revenue Service (IRS) genellikle "pay-as-you-go" temeline göre kişisel gelir vergilerini toplar. Bu işvereninizin haftalığınızdan gelir vergisini düştüğünü ve bu miktarı direkt devlete ödediğini belirtir. Gelir vergisini ödemek zorundasınız. Vergiyi ödememeniz durumunda eğer Amerika’ya dönmek için herhangi bir vizeye tekrar başvurursanız bu sizin için gelecekte probleme neden olabilir. Vergilerin pay-check’inizden kesildiğinden emin olunuz.

Federal Income Taxes (Federal Gelir Vergisi)

Gelir elde eden bütün bireyler federal devlete vergi ödemek durumundadır. Bu maaşlar, ücretler ve bahşişler üzerinden ödenir. Yaklaşık olarak haftalığınızın yüzde 10-15’i kadar bir kısmı federal gelir vergisi olarak kesilecektir. Bunun bir kısmını yılın sonunda geri alabileceksiniz.

State and City Taxes-Ödemeniz Gerekebilir (Eyalet ve Şehir Vergileri)

Yerel kanunlara göre eyaletler ve şehirler ekstra gelir vergisi koyabilirler. Eğer ödemeniz gerekiyorsa bu vergiler pay-check’inizden kesilecektir. Yılın sonunda bu vergilerin bir kısmını geri almanız mümkündür.

W-2 Formları

Yılın sonunda, işveren toplam kazandığınız miktarı ve kesilen vergi miktarı gibi detayları içeren bir W-2 formu gönderecektir. Çalıştığınız her işyerindeki işvereninizin, ülkenizdeki sürekli adrese W-2 formunu göndermesi gerekmektedir çünkü vergi dönüşü için formun bir kopyasını göndermeniz gerekecektir. Bütün işverenlerinize ülkenizdeki sürekli adresinizi verdiğinizden emin olunuz ki böylece bu formu size gönderebilsinler. 15 Şubat'a kadar formunuzu alamazsanız, işvereninizle yeniden göndermesi için irtibata geçiniz.

Vergi İadesi Formları İadeleri

Yılın başında W-2 formu elinize geçince, vergi iadesi formlarını doldurmanız gerekmektedir. Amerika vergi iadesi 1 Ocakta başlar ve 31 Aralıkta sona erer. Federal, eyalet ve şehirler için ayrı formlar vardır. Bütün formlar Amerika’da bankalardan ve posta ofislerinden aynı zamanda federal vergi formları ülkenizdeki ABD Elçiliklerinden elde edilebilir. İşvereninizden eyalet ve şehir formlarını isteyiniz. Yerleşik olmayan yabancılar için özel olarak düzenlenmiş 1040NR-EZ ve 1040NR formlarından birini doldurmanız gerekmektedir. Daha fazla bilgi için www.irs.gov web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

2008 Vergi İadesi belgelerinin doldurulması için son tarih 15 Nisan 2009 dur. Borçlu olduğunuz miktarı belirlemek için vergi dönüşü formlarındaki tabloları kullanınız. Eğer pay-check’lerinizden kesilen miktar az ise geri kalan kısmı Amerikan devletine ödemek zorundasınız. Eğer devlet tarafından kesilen kısım çok fazla ise, iade için hak kazanırsınız. Ne kadar erken başvurursanız o kadar erken vergi iadesini alırsınız. Vergi iadesi için başvuracağınız zaman kendi ülkenizde bulunuyor olmalısınız.

Vergi İadesi

Eğer vergi iadeniz için yardım almak isterseniz bizimle irtibata geçiniz.

Az bir ücretle size şu hizmetler sunulur:

* Amerika Federal Gelir vergisi belgeleri hazırlanır,
* Eyalet gelir Vergisi belgeleri hazırlanır,
* Yerel vergi belgeleri hazırlanır (varsa),
* Vergi İadesi belgelerinin kopyaları sağlanır

Copyright © Islands.Adalar 2003 - 2024